Durata medie a șederii în 2022
Turism · unitate: nopți/turist · 42 județe cu date în 2022
Locul 1
Ialomița
3,9 nopți/turist
Media județelor
2 nopți/turist
media celor 42 județe cu date
Ultimul loc
Satu Mare
1,2 nopți/turist
| Loc | Județ | Valoare (nopți/turist) | vs. 2021 | Diferență față de medie |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Ialomița | 3,9 nopți/turist | +10.8% | +91.2% |
| 2 | Covasna | 3,6 nopți/turist | +1.0% | +76.0% |
| 3 | Constanța | 3,3 nopți/turist | -8.8% | +60.4% |
| 4 | Caraș-Severin | 2,9 nopți/turist | +0.9% | +43.5% |
| 5 | Vâlcea | 2,9 nopți/turist | +3.4% | +41.4% |
| 6 | Brăila | 2,6 nopți/turist | +5.2% | +29.8% |
| 7 | Bihor | 2,6 nopți/turist | -3.1% | +28.9% |
| 8 | Harghita | 2,2 nopți/turist | +2.7% | +8.1% |
| 9 | Dâmbovița | 2,2 nopți/turist | +0.4% | +6.8% |
| 10 | Timiș | 2,2 nopți/turist | +2.5% | +6.5% |
| 11 | Mehedinți | 2,1 nopți/turist | +1.4% | +5.1% |
| 12 | Suceava | 2,1 nopți/turist | +3.0% | +3.4% |
| 13 | Sălaj | 2,1 nopți/turist | -0.1% | +2.7% |
| 14 | Tulcea | 2 nopți/turist | -0.4% | +0.5% |
| 15 | Prahova | 2 nopți/turist | -1.2% | +0.3% |
| 16 | Bacău | 2 nopți/turist | +5.0% | -0.2% |
| 17 | Teleorman | 2 nopți/turist | +9.3% | -0.4% |
| 18 | Mureș | 2 nopți/turist | -2.5% | -2.5% |
| 19 | București | 2 nopți/turist | +7.7% | -2.8% |
| 20 | Olt | 2 nopți/turist | -18.0% | -4.2% |
| 21 | Buzău | 1,9 nopți/turist | -5.1% | -5.5% |
| 22 | Hunedoara | 1,9 nopți/turist | -1.9% | -7.3% |
| 23 | Brașov | 1,9 nopți/turist | -3.8% | -8.6% |
| 24 | Neamț | 1,9 nopți/turist | +3.7% | -8.8% |
| 25 | Alba | 1,9 nopți/turist | +1.9% | -9.0% |
| 26 | Bistrița-Năsăud | 1,8 nopți/turist | -3.7% | -9.9% |
| 27 | Călărași | 1,8 nopți/turist | +9.7% | -10.9% |
| 28 | Maramureș | 1,8 nopți/turist | -1.2% | -11.5% |
| 29 | Cluj | 1,8 nopți/turist | +0.1% | -12.7% |
| 30 | Botoșani | 1,8 nopți/turist | -4.8% | -13.0% |
| 31 | Vrancea | 1,7 nopți/turist | +16.3% | -16.6% |
| 32 | Iași | 1,7 nopți/turist | -0.6% | -16.8% |
| 33 | Sibiu | 1,7 nopți/turist | -0.6% | -16.8% |
| 34 | Dolj | 1,6 nopți/turist | +5.6% | -20.4% |
| 35 | Giurgiu | 1,6 nopți/turist | +3.0% | -21.8% |
| 36 | Vaslui | 1,6 nopți/turist | +5.8% | -22.2% |
| 37 | Galați | 1,5 nopți/turist | -0.3% | -24.1% |
| 38 | Gorj | 1,5 nopți/turist | -3.4% | -24.9% |
| 39 | Argeș | 1,5 nopți/turist | +2.4% | -28.0% |
| 40 | Ilfov | 1,4 nopți/turist | +8.6% | -32.1% |
| 41 | Arad | 1,3 nopți/turist | -14.9% | -34.1% |
| 42 | Satu Mare | 1,2 nopți/turist | -2.8% | -39.4% |
Diferența dintre primul și ultimul județ: 2,7 nopți/turist.
Încorporează pe site-ul tău
previzualizare<iframe src="https://hartabanilor.ro/embed/durata-medie-sejur/" width="100%" height="520" style="border:0;border-radius:12px" loading="lazy" title="Hartabanilor"></iframe>Tabelul se actualizează singur, odată cu datele oficiale — fără costuri, fără înregistrare.
Mai departe
- • Pagina indicatorului — definiție, grafic național, ultimul an
- • Toate clasamentele pe domenii
- • Compară județe pe acest indicator
- • Vezi pe hartă (2026 și anii anteriori)