Durata medie a șederii în 2018
Turism · unitate: nopți/turist · 42 județe cu date în 2018
Locul 1
Covasna
4,6 nopți/turist
Media județelor
2,2 nopți/turist
media celor 42 județe cu date
Ultimul loc
Satu Mare
1,3 nopți/turist
| Loc | Județ | Valoare (nopți/turist) | vs. 2017 | Diferență față de medie |
|---|---|---|---|---|
| 1 | Covasna | 4,6 nopți/turist | -6.9% | +108.7% |
| 2 | Ialomița | 4 nopți/turist | +10.1% | +85.0% |
| 3 | Constanța | 3,8 nopți/turist | -0.3% | +74.8% |
| 4 | Vâlcea | 3,7 nopți/turist | +4.4% | +68.1% |
| 5 | Caraș-Severin | 3,2 nopți/turist | -10.7% | +48.0% |
| 6 | Brăila | 3 nopți/turist | +0.6% | +36.2% |
| 7 | Bihor | 2,8 nopți/turist | +2.4% | +27.0% |
| 8 | Bacău | 2,5 nopți/turist | -1.8% | +13.3% |
| 9 | Călărași | 2,4 nopți/turist | +4.2% | +11.9% |
| 10 | Dâmbovița | 2,4 nopți/turist | -4.0% | +9.7% |
| 11 | Timiș | 2,4 nopți/turist | +4.9% | +8.2% |
| 12 | Prahova | 2,3 nopți/turist | +5.3% | +3.6% |
| 13 | Olt | 2,3 nopți/turist | +11.6% | +3.5% |
| 14 | Tulcea | 2,3 nopți/turist | +7.5% | +3.1% |
| 15 | Harghita | 2,2 nopți/turist | -5.5% | +2.8% |
| 16 | Sălaj | 2,2 nopți/turist | -0.7% | +1.9% |
| 17 | Mehedinți | 2,1 nopți/turist | -3.4% | -2.5% |
| 18 | Suceava | 2,1 nopți/turist | -0.2% | -3.3% |
| 19 | Buzău | 2,1 nopți/turist | -2.9% | -3.7% |
| 20 | Brașov | 2 nopți/turist | -2.2% | -10.1% |
| 21 | Hunedoara | 1,9 nopți/turist | -2.7% | -10.8% |
| 22 | Alba | 1,9 nopți/turist | -8.0% | -14.3% |
| 23 | Cluj | 1,9 nopți/turist | -2.9% | -14.7% |
| 24 | Mureș | 1,9 nopți/turist | -6.5% | -14.9% |
| 25 | Dolj | 1,8 nopți/turist | +3.3% | -15.5% |
| 26 | Neamț | 1,8 nopți/turist | +1.0% | -15.9% |
| 27 | Maramureș | 1,8 nopți/turist | +3.4% | -16.2% |
| 28 | Gorj | 1,8 nopți/turist | +8.5% | -17.4% |
| 29 | Giurgiu | 1,8 nopți/turist | -7.7% | -18.1% |
| 30 | Teleorman | 1,8 nopți/turist | +0.8% | -19.4% |
| 31 | Arad | 1,7 nopți/turist | -4.8% | -20.5% |
| 32 | Botoșani | 1,7 nopți/turist | -2.3% | -21.4% |
| 33 | Galați | 1,7 nopți/turist | +3.3% | -21.4% |
| 34 | Iași | 1,7 nopți/turist | -1.0% | -22.6% |
| 35 | Bistrița-Năsăud | 1,7 nopți/turist | -14.2% | -23.2% |
| 36 | București | 1,6 nopți/turist | -0.6% | -25.2% |
| 37 | Sibiu | 1,6 nopți/turist | -1.4% | -26.9% |
| 38 | Argeș | 1,6 nopți/turist | -2.9% | -28.4% |
| 39 | Vrancea | 1,5 nopți/turist | -4.4% | -31.0% |
| 40 | Vaslui | 1,5 nopți/turist | -1.5% | -32.2% |
| 41 | Ilfov | 1,4 nopți/turist | -7.1% | -35.6% |
| 42 | Satu Mare | 1,3 nopți/turist | -1.2% | -40.5% |
Diferența dintre primul și ultimul județ: 3,3 nopți/turist.
Încorporează pe site-ul tău
previzualizare<iframe src="https://hartabanilor.ro/embed/durata-medie-sejur/" width="100%" height="520" style="border:0;border-radius:12px" loading="lazy" title="Hartabanilor"></iframe>Tabelul se actualizează singur, odată cu datele oficiale — fără costuri, fără înregistrare.
Mai departe
- • Pagina indicatorului — definiție, grafic național, ultimul an
- • Toate clasamentele pe domenii
- • Compară județe pe acest indicator
- • Vezi pe hartă (2026 și anii anteriori)